06 marca 2022

Sens Życia

Dzisiaj zainspirował mnie ten cytat. Często spotykam się z pytaniem co z tym życiem i jaki to ma w ogóle sens. A ja sobie wtedy myślę, czy życie musi mieć w ogóle jakiś sens aby je przeżyć i czy życie samo w sobie  nie jest sensem istnienia ? Nie ma jednej odpowiedzi na te pytania. Dla każdego z nas sensem jest coś innego. Dla jednych rodzina, dzieci, chęć zarabiania. Dla jeszcze innych religia lub wiara w życie po śmierci. Każdy z nas musi znaleźć swój własny sens. Przeczytałam gdzieś, że życie jest warte przeżycia nawet jeśli nie czujemy się szczęśliwi . Świadomość tego, że życie ma sens nawet jeśli nie idzie nam po naszej myśli, pomaga przetrwać trudne chwile. Ponieważ sensu istnienia trzeba szukać nie tylko w chwilach radości czy powodzenia ale także w chwilach bólu czy rozpaczy. Każdej chwili czy sytuacji możesz nadać sens. Według Viktora Frankla istnieją trzy drogi do zdobycia sensu w życiu:

  • Doświadczanie czegoś wspaniałego – dobra muzyka, jedzenie, przyroda, filmy, literatura, malarstwo czy inne formy sztuki. Obcowanie z tym pozwala zobaczyć sens istnienia nawet w takich drobnych i zdawałoby się, że całkowicie nieistotnych zdarzeniach. To samo dotyczy spotkań z ludźmi i nawiązywania relacji
  • Stworzenie czegoś wspaniałego – to nie musi być wielkie dzieło, które zrewolucjonizuje świat sztuki czy nauki. To może być naprawdę bardzo drobna rzecz – ugotowanie obiadu, posprzątanie, remont mieszkania, stworzenie idealnych warunków do zabawy z dzieckiem i kreatywne spędzenie z nim czasu. Wszystkie te mniejsze i większe gesty dnia codziennego mają ogromne znaczenie.
  • Własna postawa – gdy wydaje się, że nic w życiu nie da się już zmienić, zawsze można spróbować zmienić siebie. Popracować nad swoją postawą, zmienić myślenie z negatywnego na pozytywne, popracować nad swoimi emocjami i sposobem wyrażania ich. Zmiana w obrębie samego siebie też może doprowadzić do zmian w otoczeniu jako takim i doprowadzić do tego, że ujrzy się własny sens życia.

 

Niemniej jednak poszukiwanie sensu zawsze wymaga odrobiny ciekawości i filozofowania ;) bowiem, aby ten sens odnaleźć trzeba stawiać sobie pytania np. Dlaczego to co robię jest dla mnie ważne ?  Co się dla mnie liczy w życiu ? Jaki sens mogę nadać sytuacji w której się znalazłem/am ? Etc.  

 
Kari
 
 
OdpowiedzPrzekaż dalej